Kronik Kabızlık, Bağırsakların çalışma bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan bu problem haftada 3’ten az yapılan dışkılama, bir kerede çıkarılan dışkının 1 gramdan az olması ve 3 günden fazla tuvalete çıkılamaması ile kendini gösterir. Ayrıca dışkının sert olması, tuvalete çıkmada güçlük yaşama ve sonrasında şişkinlik hissi devam eder. Kabızlık başka bir hastalığın sinyalidir. Doğrudan hastalık olarak kabul edilmemelidir. Kabızlığın kronik hale gelmesinin nedenleri arasında sayılan kalın bağırsaktaki geçişin yavaşlamasına göre 3 ayrı grupta incelenir.

Düz Bağırsak Kabızlığı, Düz bağırsaktaki gerilmeye yanıtın azalmasına bağlı olarak gelişir. Bununla birlikte düz bağırsak ve anüs refleks tuvalete çıkma mekanizması zarar görür. Makatın kasında herhangi bir sıkıntı yoksa burada düz bağırsak kabızlığı görülür.

Kalın Bağırsak Kabızlığı, Kalın bağırsağın bir bölgesindeki kasılmaların artışlarıyla birlikte gelişen bir rahatsızlıktır. Buna bağlı olarak bağırsağın çeperindeki gücün artmasıyla geçiş yavaşlar ve içerideki basınç artar.

Düz Bağırsak ve Kalın Bağırsak Kabızlığı, Düz bağırsaktaki yavaşlama ile kalın bağırsaktaki kasılmaların yükselmesinin bir arada görülmesine bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıktır.

Kronik Kabızlık Tanısı

Fiziki muayene ve laboratuvar testi yapılmalıdır. Kalın Bağırsağın aktivizminin incelenmesi radyoaktif izotopların kullanılması ve radyolojik incelemeler ile de kesin tanıya ulaşmak mümkündür Bu yöntemler ile kalın bağırsaktaki dışkının geçiş süresi incelenir. Kolonoskopi yöntemi ile tümörler ve polipler teşhis edilebilir.

Kronik Kabızlık Tedavisi

Öncelikle beslenme alışkanlığımızı değiştirerek işe başlamalıyız. Meyve ve sebze tüketimini arttırmalıyız. Yaz aylarında günde en az 2,5 litre, kış aylarında ise 2 litre su içmeliyiz. Tuvalete gitmeyi ertelememeliyiz. Bu durum bağırsakların tembelleşmesine neden olmaktadır. Hayatımıza hareket katmalıyız. Eğer tüm bunlara rağmen herhangi bir sonuç alamadıysanız. En kısa zamanda doktora başvurmak gerekir. Doktorumuzu bizim için en uygun yöntemi uygulayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir