Kabızlık İçin Ne Yapmalı

Kabızlık bir çok insanın yaşadığı problemdir. Halk arasında kulaktan kulağa birçok çözüm önerisi bulunmaktadır. Bunların kimileri sahiden işe yaramakla birlikte bir kısmı da daha büyük zararlara neden olmaktadır. Kabızlık problemi yaşayan insanların öncelikle doktoruna başvurarak buna neden olan asıl sebebi araştırması gerekir. Çünkü kabızlık bir hastalık değil bir belirtidir. Altında yatan nedenin bir hastalığa bağlı olmadığı kanısına varıldıktan sonra çeşitli metotlar deneyerek bu soruna çözüm bulunmalıdır. Genellikle beslenme bozukluğuna bağlı olarak gelişen kabızlık sorununun çözümü beslenme şeklini değiştirmek oluyor. Kabızlık tanısının konması için hastanın haftada 3 günden az dışkılama yapması gerekir. Bu sürecin 3 günden uzun sürmesi gerekir. Kıvamın sert olması yine tanı koymak için önemli bir etkendir.

Kabızlığı Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Sabahları aç karnına su içmek alınan ilk tedbir olmalı ve su tüketimini günde 2 litrenin altına düşürmemek gerekir.
-Yemeklerde muhakkak çorba içerek bağırsakların yumuşamasına yardımcı olacaktır. Kuru gıda tüketimini azaltmak bağırsaklarda dolaşımın rahatlamasını sağlayacaktır.
Elma, erik, kayısı ve armut gibi bilinen meyvelerin taze şekilde tüketilmesi ya da komposto yapılarak içilmesi tavsiye edilir. Bağırsak hareketlerini arttırarak gaz gibi şikayetlerin de sonlanmasına yardımcı olacaktır.
Kırmızı et tüketimini azaltarak, beyaz et tüketimini arttırmak gerekecektir.
Mercimek, nohut, kuru fasulye gibi baklagilleri gaz yapması nedeniyle daha az yemek doğru olacaktır.
Kavurma ve kızartmayı dikkatli tüketmek kabızlığın engellenmesine yardımcı olacaktır.
Yemekleri iyice çiğnemek bağırsaklarda kolay çözünmesine yardımcı olacaktır.
Lif içeren besinleri bol bol tüketmek gerekir. Bunlar arasında incir, şeftali, badem, patates, haşlanmış brokoli, elma, armut, erik, lahana bulunmaktadır.
Bitki çaylarını kontrollü bir şekilde içmek faydalı olacaktır. Fazla tüketim tembelliğe neden olacaktır
Kafeinli içecekleri mümkün olduğu tercih etmemek gerekir.
Fiziksel aktiviteleri arttırmak, günlük olarak bacakları karın bölgesine çekerek yapılan hareketlerin faydası muhakkak olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir