Kabızlık ağrısı, kabızlık tuvalete çok az çıkmak yada çıkamamak olarak bilinir. Tıp dilinde konstipasyon olarak bilinen kabızlığa inkıbaz veya peklik de denir. Sert kıvamda dışkı, dışkılama sırasında olması gerektiğinden fazla ıkınma, dışkılama sonrasında yeteri kadar dışarıya çıkamama hissiyatı, hastada iki veya daha az dışkılama gibi sebeplerden en az ikisinin üç ay boyunca süreklilik arz ederek devam etmesiyle kabızlık teşhisi konabilir. Bunlardan herhangi biri tek başına gerçekleşmesi kabızlık olarak kabul edilmez.

Karın ağrısı sebebi kabızlık olabilir

Kabızlık belirtileri şunlardır: ” sert kıvamda, seyrek, az ve güç bir şekilde dışkılama, kasık bölgesinde ağrı, nedenini açıklayamadığı sıkıntı ve huzursuzluk, karında gazın sebep olduğu şişkinlik. dışkılama sırasında oluşan ağrı ve bel ağrısı.”

Bağırsaklar kadar kendini yenileyen başka bir organımız yoktur. Bağırsaklarımızda her gün milyarlarca hücrenin yenilenmesi, tamiratı veya onarımı söz konusudur. Kabızlık bunların olmasını engellemektedir. Yani kabızlık durumunda bağırsaklarımız kendi hücrelerini yenileyemez ve tamiri gerektiren hücrelerin onarımı yapılamaz hale gelir. Bağırsakların dolu olması buna sebep olmaktadır. Bağırsaklardaki dışkının dışarı atılamaması ve buna bağlı olarak sürekli ıkınma halleri, makatta çatlaklara sebep olur ve buna bağlı olarak da hemoroid yani halk dilinde basür oluşur. İnce ve kalın bağırsaklarda yapı bozulur. Bu da bağırsakların yeterince kan alamaması ve beslenememesine sebep olur.

Kabızlık iştahsızlık ve beslenmede problemlere, sindirim sistemindeki denge bozukluklarına, baş ağrıları ve uykusuzluğa, sinir sistemindeki bozukluklara, çocuklarda şiddetli karın ağrısına, kandaki oksijen değerlerinin düşmesine yada bozulmasına, kalp yetmezliği yada hiper tansiyon hastalıkları olan yaşlı hastalarda nefes darlığına ve vücudun her tarafının meşgul olmasına neden olur.

Vücudun bu kadar sıkıntılara katlanması gerçekten zordur. Kabızlığın neden olduğu sebepler doğrultusunda, karın bölgesinde ağrılar mevcut hale gelir. Bu ağrılar bazı kişilerde çok hissedilmemesine rağmen bir çok kişide müthiş ağrılara sebep olur. Bu ağrıların altında yatan sebep, vücuttan atılması gereken ve bir çok pisliği barındıran dışkının dışarı atılmamasıdır. Bunun için gereken önlemlerin bir an önce alınması gerekir.

Kabızlığın tedavisi, kabızlığı tedavi etmek demek bağırsak hareketlerinin yeniden düzenlemek demektir. Bunu yapabilmek için bol miktarda su tüketilmeli, lifli gıdalardan bol miktarda yenmeli ve egzersiz hareketleriyle bu tedavi tamamlanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir