Kabızlığa İyi Gelen Meyveler, Kabızlık, sindirim sisteminde her hangi bir sorunu olmayan insanlarda, çoğu zaman beslenme alışkanlığı ile gelişen bir durumdur. Sıklıkla kabız olan kişilerin ilk yapması gereken şey beslenme alışkanlığını değiştirmektir. İçerisinde bol miktarda lif ve su içeren yiyecekler kabızlığı büyük ölçüde azaltmakta ve kabızlık zamanında tüketildiğinde de gidermektedir.

Kabız olmamak için her bireyin özellikle sıcak yaz günlerinde bol bol su içmesi salata ve bol miktarda lif içeren mevsim meyvelerini kabuğu ile birlikte bol bol tüketmesi gerekmektedir. Bağırsaklardaki pekliği gidermek için alınan sıvı ve lif miktarı son derece önemlidir.

Kabızlığa iyi gelen meyveleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Kayısı: Bol miktarda lif ve su içeren bir meyve olan kayısıyı günde birkaç tane tüketen kişi başka bir sorunu yoksa kabız olmayacaktır. Kabız olan bir kişi akşamdan ılık su ile ıslattığı bir kaç adet kuru kayısıyı sabah aç karnına tüketirse bir kaç saat sonra kabızlığı geçecektir.
Mürdüm eriği: Taze olarak tüketildiğinde de kabızlığa çok iyi gelmesine rağmen özellikle kurutulmuş mürdüm eriğinin kompostosu kabızlığı gidermekte çok etkilidir. Özellikle doğum sonrasında sıklıkla görülen kabızlıklarda annenin çok doğal ve bebeğine her hangi bir zarar vermeden kabızlıktan kurtulmasını sağlar.

Zeytin: İnsan sağlığına sayılamayacak kadar çok faydası olan zeytinin en büyük faydalarından birisi sindirim sistemindeki olumlu etkileridir. Zeytin ve zeytin yağı, bağırsağın hareketlerini hızlandırarak, rahatlama sağlamaktadır. Özellikle bağırsakları yavaş hareket eden kimselerin zeytini ve zeytin yağını her öğün tüketmeleri çok faydalı olacaktır. Kabız olan bebeklerin, makatlarına zeytin yağı akıtılarak dışkının ve bağırsağın yumuşatılması, eskiden sıklıkla kullanılan faydalı yöntemlerden bir tanesidir.

Üzüm: Çekirdeği ve kabuğu ile tüketildiğinde sindirim sisteminde tamamen çözülmez. Bu da bağırsaklara bol miktarda posa gitmesi anlamına gelmektedir. Bu özelliği ile üzüm kabızlığı gideren yiyecekler arasındadır. Fakat üzüm tüketirken çekirdeklerini çiğnedikten sonra yutmak çok daha sağlıklı olacaktır.

Maydanoz: Maydanoz bünyesinde bol miktarda C vitamini barındıran çok faydalı bir bitkidir. Maydanoz salatalarda veya kahvaltı sofralarında sade olarak tüketildiğinde bağırsak hareketliliğini artırıcı bir özelliğe sahiptir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir